مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 278منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007087 08:25:00 | 1396/11/17

محققان دانشگاه توکیو برای نخستین بار موفق به تولید نوعی حسگر الکترونیک شده‌اند که بدون ایجاد مشکل برای پوست برای هفته‌های متمادی قابل چسباندن به بدن است.

این حسگر الکترونیک ضدحساسیت از الکترودهای منعطف و شبکه‌ای از مواد مختلف در مقیاس نانو تولید شده است.
پژوهشگران ژاپنی مي‌گویند تولید چنین حسگری تولید محصولات برقی قابل چسباندن به پوست بدن انسان را ممکن خواهد کرد. از این نوع محصولات می‌توان برای کنترل و بررسی وضعیت سلامت انسان برای یک دوره طولانی مدت استفاده کرد.

در سال‌های اخیر شرکت‌ها و موسسات تحقیقاتی فراوانی برای تولید حسگرهای قابل چسباندن به پوست دست تلاش کرده بودند تا از این طریق بتوان به‌طور آنی ضربان قلب و دیگر علايم حیاتی بدن انسان را کنترل کرد. اما تا به حال نتوانسته بودند حسگرهایی تولید کنند که برای استفاده طولانی مدت مناسب باشد. حسگر جدید جلوی تعرق پوست را نمی‌گیرد و خارش نیز ایجاد نمی‌کند؛ از اين رو به سلامت انسان آسیب نمی‌زند.

برای چسباندن حسگرهای یادشده به پوست تنها کافیست مقدای آب به آنها اضافه شود تا چسبندگی لازم برای اتصالشان به بدن ایجاد گردد. با این کار فیبرهای نانوی الکل پلی وینیل که در تولید حسگرهای یادشده به‌کار رفته آب می‌شوند و حسگر چسبندگی لازم برای اتصال طولانی مدت به پوست را پیدا می‌کنند. آزمایش های انجام شده با استفاده از این حسگر بر روی پوست ۲۰ نفر تا به حال مشکلی به وجود نیاورده است و امید می‌رود با آزمایش‌های بیشتر زمینه استفاده عملی از حسگرهای یادشده به‌وجود آید.

()