مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,26 دي 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 257منبع: ايسنا
کد خبر : 10007098 06:57:00 | 1396/11/19

پژوهشگران کره جنوبی و امریکا در پژوهش جدید خود، گرافین را منبعی برای انتشار پالس‌های پرسرعت نور معرفی کردند.

یکی از نیازهای اصلی فناوری‌های ارتباطات نوری آینده، یک منبع نور نانومقیاس است که قابلیت انتشار پالس‌های نور مافوق سریع را داشته باشد.
گرافین، ماده دو بعدی شگفت‌انگیزی که از یک صفحه کربنی به ضخامت یک اتم ساخته شده، قدرت‌های بسیاری دارد.
پژوهشگران با ارائه دستگاه‌های مبتنی بر گرافین که پالس‌های نوری با پهنای باند تا 10 گیگاهرتز و طول پالس کمتر از 100 پیکوثانیه (یا 10 میلیارد پالس بر ثانیه) منتشر می‌کنند، نشان داده‌اند ممکن است گرافین، گزینه ایده‌آلی برای چنین منبع نوری باشد.
این پژوهشگران از جمله «یانگ دوک کیم» (Young Duck Kim)از «دانشگاه کیونگ هی (Kyung Hee University) « در کره جنوبی، پروفسور «جیمز هون» از «دانشگاه کلمبیا»(Columbia University) در امریکا و نویسندگان همکارشان، در شماره جدید مجله  «Nano Letters»، مقاله‌ای در مورد فرستنده‌های نور مبتنی بر گرافین منتشر کرده‌اند.
کیم در مصاحبه با فیز گفت: گرافین، یک ماده مهم نوظهور در شاخه «نانو فوتونیک» (nanophotonics) است. پژوهش اخیر حسگرهای نور پر سرعت مبتنی بر گرافین و مدولاتور نور را نشان داده است. این پژوهش، انتشار نور را به ابزارهای فوتونیک پرسرعت مبتنی بر گرافین اضافه می‌کند.
همان‌گونه که پژوهشگران توضیح می‌دهند، گرافین چندین ویژگی دارد که آن را به‌عنوان یک فرستنده نوری مافوق سریع، به گزینه امیدوارکننده‌ای تبدیل می‌کند. این ویژگی‌ها شامل پایداری حرارتی بالا و ظرفیت حرارتی پایین هستند.
پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که ابزارهای مبتنی بر گرافین می‌توانند نور را در محدوده‌های مادون قرمز و مرئی منتشر کنند؛ اگرچه این چالش برای فعال کردن نوسان سریع خاموش و روشن کردن، هنوز به قوت خود باقیست.

()