مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 275منبع: ايرنا
کد خبر : 10007106 07:46:00 | 1396/11/21

محققان دانشگاه «مارتین لوتر» آلمان یک راهکار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده‌های آب ابداع کردند.

برای انجام این کار تنها به یک لامپ LED سبز، یک ترکیب فلزی به‌عنوان کاتالیزور و ویتامین C نیاز است. بدین ترتیب محققان می‌توانند انواع خاصی از الکترون‌ها را تولید کنند که توانایی نابودسازی آلاینده‌های آب را دارند. پیش از این برای انجام چنین کاری استفاده از سیستم‌های لیزری ضروری بود.

ایده اصلی این راهکار تجزیه یک مولکول و تحریک یک فرآیند شیمیایی با استفاده از نور است. به‌طور خاص الکترون‌هایی که در اثر تابش نور از ترکیبات مولکولی ویتامین C خارج شده و آزادانه درون آب حرکت می‌کنند، مورد توجه محققان هستند. این الکترون‌ها که به‌عنوان الکترون‌های هیدراته شناخته می‌شوند بسیار واکنش‌پذیر بوده و قادرند آلاینده‌ها را تجزیه کنند. مزیت این الکترون‌ها نسبت به سایر مواد این است که پس از انجام واکنش، الکترون‌ها به‌طور کامل ناپدید می‌شوند و هیچ اثر مضری ندارند.
محققان راهکار خود را با استفاده از اسید کلرواستیک که یک ماده بسیار سمی پایدار است مورد آزمایش قرار دادند و توانستند این ماده را به اجزای اولیه و بی‌خطر تشکیل‌دهنده آن تجزیه کنند. در این آزمایش مشخص شد شیوه مقرون به صرفه آن‌ها به همان میزانی الکترون آزاد تولید می‌کند که با استفاده از یک لیزر قدرتمند گران‌قیمت تولید می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.
()