مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 294منبع: ايسنا
کد خبر : 10007113 07:29:00 | 1396/11/23

محققان دانشگاه کلمبیا به‌تازگی دریافته‌اند که دسته‌ای از پرتوهای فرابنفش«UV» محیط را از وجود باکتری‌ها و ویروس‌ها پاکسازی کرده و به سلامتی هم آسیب نمی‌رسانند.

از دهه‌های پیش تاکنون مشخص بود که طیف وسیعی از پرتوهای «فرابنفش»، با از بین بردن پیوندهای مولکولی که «DNA» ها را به هم متصل می‌سازند، موجب نابودی باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شوند. ولی متاسفانه این امواج همچنین سبب ایجاد «سرطان پوست» و «آب مروارید» می‌شوند. با این حال دانشمندان به تازگی دریافته‌اند که طیف محدودی از پرتوهای «UVC»می‌توانند ویروس‌هایی که به‌وسیله «هوا» انتقال می‌یابند را نابود سازند بدون اینکه به انسان آسیب برسانند.
یک تیم تحقیقاتی ازدانشگاه کلمبیا به رهبری پروفوسوردیوید جی برنر به‌تازگي دریافتند که «پرتوهای فرابنفش برد دور» می‌توانند باکتری «MRSA»را بدون آسیب رساندن به پوست انسان نابود سازند. این باکتری معمولا باعث ایجاد عفونت در زخم‌های حاصل از جراحی می‌شود.

طی آخرین مطالعات آن‌ها، این تیم، پرتوهای «UVC»را بررسی کردند که در بالای سر قرار می‌گیرد. هدف آن‌ها این بود که ببینند آیا این پرتوها می‌توانند ویروس‌های هوا را از بین ببرند یا نه. به همین منظور، ویروس «H1N» (آنفولانزا) را درون یک محفظه آزمایشی که میزان کمی اشعه دریافت می‌کرد، قرار دادند. برای کنترل این تست، همچنین این ویروس را در محفظه‌ای قراردادند که هیچ‌گونه اشعه‌ای دریافت نمی‌کرد.
یافته‌های دانشمندان حاکی از آن است که با وجود اینکه پرتوهای «UVC» برد دور ویروس‌ها را نابود می‌کنند ولی برای سلامتی انسان خطرناک نیست.

اگرمطالعات بیشتری این یافته‌ها را تصدیق کند، امید است که پرتوهای «UVC» برد دور که در بالای سر قرار می‌گیرند، برای جلوگیری از گسترش ویروس‌های هوایی در فضاهای عمومی مانند بیمارستان‌ها، مطب پزشکان، مدارس، فرودگاه‌ها و هواپیماها استفاده شوند.
نتایج این مطالعه در مجله «گزارشات علمی» منتشر شد.

()