مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 557منبع: ايسنا
کد خبر : 10007121 08:03:00 | 1396/11/24

هم‌زمان با پنجمین سالگرد تاسیس انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (UNU-FLORES)، از نقش کلیدی و موثر رضا اردکانیان به‌عنوان مدیر موسس این انستیتو تقدیر شد.

طی سمپوزیومی که از سوی دانشگاه سازمان ملل (UNU) با حضور کارشناسان برجسته بین‌المللی و مقامات آلمانی در شهر درسدن آلمان برگزار شد، علاوه بر تقدیر از فعالیت‌ها و کوشش‌های رضا اردکانیان، دستاوردها و اهداف آتی این انستیتو نیز مورد بحث قرار گرفت.UNU-FLORES  موسسه جدیدی است که با هدف توسعه دانش و اطلاع‌رسانی از سیاست‌گذاری‌های انجام شده در بخش‌های مختلف سازمان ملل متحد در خصوص پتانسیل مدیریت بهم‌پیوسته آب، خاک و پسماند، به‌عنوان رویکرد موثری در حفاظت از آب و تولید انرژی در آژانس‌های سازمان ملل متحد و دیگر نقاط جهان تاسیس شده و فعالیت می‌کند.
این موسسه در طول پنج سال فعالیت خود تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر از دانشگاه و نظام گسترده سازمان ملل متحد شده که به دنبال کمک به حل و فصل مهم‌ترین مسايل و مشکلات جهانی در زمینه آب، خاک و پسماند است. در این سمپوزیوم همچنین محققان ارشد و پژوهشگران دانشگاهی UNU-FLORES نتایج حاصل از پروژه‌های پژوهشی در حال انجام خود را در ارتباط با چگونگی مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی و تغییر کاربری زمین که می‌تواند با استراتژی‌های مدیریت بهم‌پیوسته حل شود، ارايه کردند.
در روز نخست این سمپوزیوم، از نقش کلیدی و موثر رضا اردکانیان، که در دولت دوازدهم مسوولیت وزارت نیرو را عهده‌دار هستند و به‌عنوان مدیر موسس UNU-FLORES در این رویداد علمی حضور داشت، تقدیر به‌عمل آمد. در همین راستا پروفسور راتان لال، استاد خاکشناسی در اوهایو و ريیس کمیته مشورتی UNU-FLORES درباره فعالیت اردکانیان در این موسسه گفت: اردکانیان در پنج سال گذشته با سخت‌کوشی، تعهد و اعتقاد به تعالی، UNU-FLORES را به بلوغ حرفه‌ای خود ارتقا داد و آن را به یک مرکز تعالی جهانی شناخته شده در رویکرد مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع زیستی (نکسوس) تبدیل کرد.
وی ادامه داد: او پایه و اساس این موسسه را تقویت و آن را در مسیر پیشرفت‌های علمی هدایت کرده و اعتبار آن را در بین سازمان‌های بین‌المللی سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای جهانی افزایش داده است.
سخنرانان اصلی این سمپوزیوم، دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و ريیس دانشگاه، نمایندگان وزارت علوم و تحقیقات دولت فدرال آلمان از شهر بن و ایالت ساکسونی، پروفسور مولن اشتاین هاگن، ريیس دانشگاه درسدن، ريیس کمیته مشورتی بین‌المللی انستیتو UNU-FLORES و رضا اردکانیان به‌عنوان مدیر موسس انستیتوی دانشگاه سازمان ملل در زمینه مدیریت بهم پیوسته منابع زیست‌محیطی (آب، خاک و پسماند) بودند. در این سمپوزیوم از کتاب پنج سال فعالیت انستیتو دانشگاه سازمان ملل طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ تحت مدیریت وزیر نیرو رونمایی شد.
همچنین در روز دوم همایش، مذاکرات اولیه بین اردکانیان، وزیر نیرو و دیوید مالون، معاون دبیرکل سازمان ملل در خصوص تاسیس یک انستیتوی بین‌المللی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران انجام شد. در صورت توافق و تاسیس آن در ایران، این مجموعه تنها انستیتو دانشگاه سازمان ملل متحد در این زمینه در سطح جهان خواهد بود.
شایان ذکر است، رضا اردکانیان موسس برنامه دهه بین‌المللی آب در شهر بن آلمان از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ نیز بوده است.

()