مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 431منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007228 07:30:00 | 1396/12/19

محققان چینی یک سلول خورشیدی جدید ساخته‌اند که با استفاده از انرژی حاصل از «بارش باران» یا «تابش آفتاب» برق تولید می‌کند.

انرژی خورشیدی در همه جا به‌عنوان یک انرژی مفید در حال تبدیل شدن به حالات مختلف است. اما هنوز هم یک ضعف بزرگ دارد که آن هم نبود تابش خورشید است. در حال حاضر یک تیم تحقیقاتی از مهندسان چینی، یک سلول خورشیدی دو منظوره تولید کرده‌اند که می‌تواند در هنگام بارش باران یا تابش خورشید، با استفاده از نوعی الکتریسیته تماسی موسوم به «اثر برق مالشی» (triboelectric effect)، انرژی‌های حاصل از حرکات قطرات باران که روی سطح  این سلول خورشیدی می‌ریزد را دریافت کرده و برق تولید کند.

«نانو ژنراتورهای برق مالشی» ((TENGs با استفاده از اصطکاک دو ماده که با هم در تماس مختصری هستند، شارژی تولید می‌کند که به‌عنوان «الکتریسیته ساکن» شناخته می‌شود. این تکنیک می‌تواند در برداشت انرژی حاصل از حرکات یا لرزش‌های بین لباس‌ها، چرخ‌های اتومبیل، زمین یا صفحه‌های لمسی مفید باشد.
سطح بالایی این «سلول خورشیدی» زمانی فعال می‌شود که قطرات آب روی سطح آن بریزد و پلیمرهای موجود در آن را با سطح زیرین در تماس سازد. برای حصول اطمینان از اینکه سلول‌های «فتوولتاییک» (یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشید) در زمان آفتاب نیز هنوز کار می‌کنند، هر دو لایه پلیمر «شفاف» هستند.
این برای نخستین بار نیست که محققان با استفاده از «نانو ژنراتورهای برق مالشی» سلول‌های خورشیدی را در شرایط آب و هوایی دیگری، کاربردی‌تر می‌سازند اما تیم محققان این دستگاه اظهار کردند که این دستگاه جدید طراحی ساده‌تری دارد و کم حجم‌تر بوده و تولید آن آسان‌تر از نمونه‌های دیگر است.

()