مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,26 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 247منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007245 11:28:00 | 1396/12/21

گروهی از محققان دانشگاه آر ام آی تی در ملبورن استرالیا برای نخستين بار موفق به تولید باتری قلمی خاصی شده‌اند که با کربن و آب کار می‌کند و دارای قابلیت شارژ مجدد است.

تولید این باتری می‌تواند زمینه را برای خداحافظی با باتری‌های لیتیومی پردردسر که داغ شدن بیش از حد آنها به یک معضل خطرناک مبدل شده، فراهم آورد.
در حال حاضر تنها یک نمونه اولیه از این باتری تولید شده، اما محققان می‌گویند تولید آن گام بلندی در راستای دسترسی به منابع انرژی پایدار و دوست‌دار محیط زیست است. گروه سازنده امیدوارند که ظرف ۵ تا ۱۰ سال آینده این باتری قابلیت رقابت با باتری‌های لیتیومی موجود در بازار را داشته باشد.
اگر چه باتری‌های لیتیومی در مجموع کمک شایانی به پیشبرد فناوری و افزایش استفاده از محصولات الکترونیک کرده‌اند، اما آنها از منابعی کمیاب و گران‌قیمت برای تامین انرژی بهره می‌گیرند و همین امر باعث تحمیل هزینه‌های زیاد، پایان سریع منابع محدود فعلی و آلودگی شدید محیط زیست می‌شود.
اما باتری قلمی تولید شده با استفاده از آب و کربن، هیچ یک از این مشکلات را نخواهد داشت. کربن ماده‌ای ارزان قیمت و سهل‌الوصول در طبیعت است و نحوه تولید انرژی توسط این باتری به گونه‌ای است که باعث انتشار کربن در طبیعت در وضعیت در حال سوختن یا به‌صورت شعله نمی‌‌شود. لذا این باتری در مقایسه با باتری‌های لیتیومی سازگاری بسیار بیشتری با محیط زیست دارد.
نمونه اولیه این باتری که ۵.۵ سانتیمتر مربع فضا اشغال می‌کند، معادل یک باتری لیتیومی در همین ابعاد انرژی ذخیره می‌کند و تلاش‌ها برای ارتقای ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی توسط آن در جریان است.

()