مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,29 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 896نویسنده: دکتر فروهر فرزانه؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف
مقاله / تحلیل

كدام الگوی توسعه

کد خبر : 10007276 11:43:00 | 1397/1/14

در دو سر طیف کشورهای به نسبت مرفه دو نوع الگوی توسعه به چشم می‌خورد:

۱. الگوی اماراتی
در این الگو اصل بر توسعه تجارت، استفاده از بازار آزاد رقابتی، استفاده از بازارهای رقابتی در کشورهای همسایه، بدون الزام و تاکید بر تولید داخلی است.
صادرات دوباره کالاهای خارجی، توسعه گردشگری(توریسم)، هتلداری، مغازه‌داری و حمل ونقل هوايی از محورهای کار امارات بوده است. نکته قابل توجه آن‌ است که امارات یکی از بد آب و هواترین کشورهای جهان است( هوای بسیار گرم و خشک به‌طور تقریبي در ۱۰ ماه از سال و بارش بسیار اندک). حکومت مطلقه سلطنتی و نبود دموکراسی از دیگر ویژگی‌های امارات است.

۲. الگوی کره‌ای
در این الگو ضمن استفاده از بازار آزاد و رقابتی و بازارهای صادراتی در تمام جهان، اصل و تاکید بر تولید و خلاقیت و حفاظت از بازار داخلی است. (در کره برای دهه‌ها مردم فقط خودروی کره‌ای سوار می‌شدند و از خودروی خارجی با کیفیت‌تر استفاده نمی‌کردند، محصولات الکترونیکی Goldstar سابق ساخت کره را مصرف می‌کردند)....مردم کره دارای جامعه و فرهنگی یک‌دست بوده به‌شدت ناسیونالیست هستند.
کره ۵۰ میلیون نفری تولید ناخالصی افزون بر ۱/۵ تریلیون دلار در سال دارد و اکنون پس از چین، ژاپن، آمریکای شمالی و آلمان بزرگ‌ترین خودروساز جهان محسوب می‌شود. کیفیت خودروهای کره‌ای اکنون به خودروهای ژاپنی و اروپايی نزدیک شده است.
خلاقیت کره‌ای‌ها در زمینه الکترونیک، ابزار دقیق، مخابرات و کامپیوتر نیز شایان توجه است.
کره‌ای‌ها افرادی زحمتکش، با نظم و وطن پرست هستند.
کشور کره از دهه ۱۹۸۰ ( هنگامی‌که ژنرال کیم‌دای‌یونگ بر آن حکومت می‌کرد) به بعد ضمن توسعه شگرف اقتصادی به تدریج به یک دموکراسی کامل و مردم‌سالار تبدیل شده است.

اكنون پرسش اين است؛ ما می‌خواهیم چکاره شویم؟

۱. آیا مانند امارات سرمایه‌های خود را فقط صرف آپارتمان‌ سازی و مگا مال و هایپر مارکت سازی و... کنیم؟
هر چیزی را خارجی آن ارزان‌تر و در دسترس‌تر( نمی‌گویم با کیفیت‌تر، چون بسیاری از بنجل‌های چینی با کیفیت‌تر نیستند) بود، اعم از کالای الکترونیکی و مخابراتی و خودرو و کفش و لباس وارد کنیم؟
بازار ۸۰ میلیون نفری خود را مفت و مجانی تقدیم بیگانگان کنیم؟
بارها به بعضی عزیزان عرض کرده‌ایم بازار ۱۲ میلیارد دلاری مخابرات ایران را مفت به خارجی‌ها ندهید. دست‌كم به آنها بگويید به اندازه ۱۰% فروش خود در همين‌جا را صرف تاسیس دفتر تحقیق و توسعه کنید یا خط تولید بزنید!
کشور امارات ۱ میلیون جمعیت بومی و ۸ میلیون کارگر و کارکن خارجی دارد. یعنی نیروی انسانی ندارد.
بعضی آقایان در ایران دنبال نظامی هستند که بنده آن را نظام دکان سالاری.... می‌نامم.
در نظام دکان سالاری هر کسی یک مغازه و دو سه دستگاه آپارتمان داشته باشد بارش را بسته است. ديگر لازم نیست کار کند مغازه و دو آپارتمان را اجاره دهد و به سیر و سیاحت بپردازد!!
باری، ایران دارای ۸۰ میلیون جمعیت، میلیون‌ها جوان تحصی‌لکرده، تاریخ و تجربه صنعتی به نسبت قابل قبول در صد سال گذشته، پاره‌ای صنایع بزرگ، صنایع دفاعی به‌نسبت پیشرفته، دانشگاه و آموزش عالی با ۱۶۰ سال سابقه( از زمان مرحوم امیر کبیر) دانش، استعداد و بازار بزرگ است.( تنها نقطه ضعف ما ارتباطات نامناسب بین المللی است.
پس استعداد ایران برای آن‌که به الگوی کره‌ای نزدیک شود، بیشتر است.

()