مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 640منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007317 07:57:00 | 1397/1/22

معاون فنی و استاندارد سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی امسال، با توجه به خشکسالی و کمبود بارش ۴ هزار مگاوات کمتر خواهد شد.

به گزارش امواج برتر به نقل از خبرگزاري مهر، امیر دودآبی ­نژاد با اشاره به رشد ۷ درصدی مصرف برق در هر سال گفت: در مجموع امسال در پیک مصرف برق تابستان ۴ هزار مگاوات کمبود تولید برق داریم که باید از طریق به مدار آوردن نیروگاه‌های جدید از جمله تجدیدپذیرها که عمدتاً در ساعت پیک روز به مدار می‌آیند جبران شود. تا پایان سال ۹۶ تولید تجدیدپذیرها در کشور ۵۵۰ مگاوات بود و پیش‌بینی ما بر اساس مجوزهای صادر شده و نیروگاه‌های در حال ساخت این است که تا پایان امسال ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر به هزار مگاوات خواهد رسید.
دودآبی نژاد افزود: تا پیک بار تابستان امسال حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید به مدار خواهد آمد. بخش عمده‌ای از نیروگاه‌های تجدیدپذیر از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی و برق آبی کوچک (به جز برق‌آبی‌های سدهای بزرگ) است.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه حدود ۲۰ هزار مگاوات از مصرف پیک تابستان مربوط به وسایل سرمایشی است افزود: همه ­تجهیزات سرمایشی مانند کولر آبی، گازی و چیلرها دارای برچسب انرژی هستند و در کشورمان بیش از ۵۵ استاندار در این زمینه وجود دارد.

وی از مردم خواست برای خرید کولر آبی به برچسب انرژی دقت کنند و کولرهایی با برچسب A , B که در کشور نیز تولید می‌شوند خریداری کنند سالانه ۸۰۰ هزار کولر جدید در کشور تولید می‌شود.
دودآبی نژاد با اشاره به اینکه ۳۰ درصد برق مصرفی خانوار مربوط به یخچال و یخچال فریزر است گفت: در تولید یخچال و یخچال فریزرها وضع خوبی داریم و این وسایل با رتبه برچسب A , A پلاس و A۲ پلاس در کشور تولید می‌شود.
معاون فنی و استاندارد سازمان ساتبا افزود: تفاوت مصرف انرژی A۲ پلاس نسبت به برچسب D چهار برابر کمتر است بر این اساس دو میلیون دستگاه یخچالی که در کشور سالانه خریداری می‌شود اغلب سه چهارم آن تولید داخلی است. اگر مردم از برچسب انرژی A پلاس و A۲ پلاس استفاده کنند که اختلاف قیمت قابل توجهی نیز ندارند در مصرف انرژی صرفه‌جویی قابل توجهی می‌شود. نکته قابل توجه درباره کولرهای آبی این است که یک نیم تا دو میلیون دستگاه الکتروموتور در کشور سالانه تولید می‌شود که بخشی از آنها مربوط به ۸۰۰ هزار کولر جدیدی است که تولید می‌شود و بقیه بايد جایگزین الکترو موتورهای فرسوده شود.
معاون ساتبا استفاده درست و تنظیم درجه حرارت کولرها بین ۲۲ تا ۲۵ درجه را در مصرف انرژی موثر دانست و گفت: فاصله مصرف برق در رتبه‌های انرژی در وسایل مختلف متفاوت است به‌طور مثال در یخچال فاصله مصرف بین رتبه A و B بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و در کولرها ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر می‌شود.

()