مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 525منبع: ايرنا
کد خبر : 10007327 08:38:00 | 1397/1/23

وزیر نیرو گفت: ظرفیت تولید نیروگاه‌های انرژی پاک و تجدیدپذیر در کشور، طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان برنامه ششم به میزان پنج هزار مگاوات توسعه می‌یابد.

به گزارش امواج برتر به نقل از ایرنا رضا اردکانیان، چهارشنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از 10 طرح صنعت برق خراسان رضوی افزود: ظرفیت ایجاد نیروگاه‌های انرژی پاک در کشور، که بیشتر نیروگاه‌های خورشیدی را شامل می‌شود، تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار مگاوات پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: هر چند ایجاد این میزان ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با نیاز کشور قابل توجه نیست اما اکنون در آغاز این راه هستیم و به‌طور یقین باید روش‌های تشویقی متناسب را همانند سایر کشورها عملی سازیم.
وی ادامه داد: تعرفه‌ها به گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، داخلی و خارجی در مقایسه با فرصت‌های مشابه در منطقه علاقه زیادی به واسطه تضمین دولت برای خرید برق تولیدی، نشان داده‌اند.
اردکانیان در ادامه گفت: وزارت نیرو برای رسیدن به هدف‌های تولید انرژی پاک و جوابگویی به تعهدات قانونی و کنوانسیون تغییر اقلیم برای کاهش قابل ملاحظه دی‌اکسیدکربن از این طریق و اشتغال‌زایی در این زمینه، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
وزیر نیرو در بخشی از سخنانش گفت: هم اکنون ایران از نظر پوشش خدمات برق، جزو کشورهای پیشتاز و پیشرو است.

اردکانیان بیان کرد: همان‌گونه که تمامی روستاهای بالای 10 خانوار استان خراسان رضوی برق‌دار هستند، در سطح کشور مناطق زیادی با این وضعیت داریم اما بخش کمی هم که قابل ملاحظه نیستند از خدمات برق برخودار نیستند که برای پوشش کامل آنها برنامه‌ریزی شده است.
وی همچنین با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی کشور افزود: کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است و اکنون شهرهای زیادی در کشور داریم که متکی به آب‌های سطحی هستند و بدین دلیل با کمبود منابع آبی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.
اردکانیان اظهار امیدواری کرد که با اصلاح شیوه‌های مصرف و صرفه‌جویی بتوان شدت تنش آبی را در تابستان امسال کاهش داد که یقینا بی‌توجهی به این امر، تامین آب آشامیدنی شهروندان را با مشکل مواجه خواهد کرد.
وزیر نیرو ادامه داد: با کمال تاسف به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش بارش‌ها در شرایط کنونی، با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم اما درعین حال تامین آب شرب در مشهد مقدس و تمام کشور به‌عنوان یک اولویت جدی مد نظر قرار دارد.
استاندار خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: این استان در بخش نیروگاه‌های خورشیدی و بادی، به دلیل وجود فراوانی روزهای آفتابی، به‌عنوان سرزمین خورشید و تونل‌های بادی خوب در سطح کشور پیشرو است.
علیرضا رشیدیان افزود: بدین منظور همکاری خوبی بین وزارت نیرو، بانک‌ها و متقاضیان برای نصب نیروگاه‌های کوچک و بزرگ صورت گرفته و شاهد نصب این نیروگاه‌ها به‌ویژه در دستگاه‌های دولتی هستیم.
وی اظهار امیدواری کرد که در پهنه گسترده‌تری نصب نیروگاه‌های خورشیدی برای تامین برق در سطح استان خراسان رضوی و کشور گسترش یابد.
وزیر نیرو عصر چهارشنبه برای افتتاح چندین طرح در حوزه آب و فاضلاب و برق وارد مشهد شد.

()