مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 477منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007351 09:33:00 | 1397/1/28

محققان دستگاهی ساخته‌اند که رمزهای غیر قابل پیش‌بینی می‌سازد. این دستگاه با کمک مکانیک کوانتومی رمزهای مذکور را می‌سازد.

به گزارش امواج برتر و به نقل از خبرگزاري مهر، از این فناوری می‌توان در روش‌های رمزگذاری استفاده کرد که غیر قابل نفوذ هستند. محققان انستیتو ملی استاندارد و فناوری در مریلند مبدعان این ماشین هستند. کوانتوم مکانیکی یک ابر منبع برای تولید رمزهای تصادفی به شمار می‌رود زیرا برخورد برخی ذرات کوانتومی نتایجی غیر قابل پیش‌بینی دارد.
پیتر بیرهورست یکی از ریاضیدانان شرکت کننده در این پروژه می‌گوید: منبع کوانتومی ما و پروتکل آن شببه یک گاو صندوق است. ما مطمئن هستیم هیچ کس نمی‌تواند آن را  پیش‌بینی کند. دلیل این امر ویژگی ذرات ریزتر از اتم است. ذرات با کمک این ویژگی می‌توانند همزمان در دو وضعیت متضاد وجود داشته باشند. چنین حالتی ابر وضعیت نامیده می‌شود.
مثلا در وضعیت کدهای صفر و یک رایانه‌ای، این ذرات می‌توانند همزمان صفر و یک باشند، به این ترتیب شناسایی اطلاعات مربوطه غیرممکن خواهد بود.
محققان با استفاده از فوتون‌های منتشر شده از یک لیزر به‌طور تصادفی اعدادی تولید می‌کنند. این فرایند Bell test نامیده می‌شود.

()