مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 467منبع: ايرنا
کد خبر : 10007392 08:38:00 | 1397/2/5

محققان وزارت انرژی امریکا، نانوذرات جدیدی را تولید کردند که توانایی جذب نور نزدیک به مادون قرمز و گسیل مجدد آن به‌صورت پرتوهای نور مريی را دارند؛ این فناوری امکان استفاده از پنل‌های خورشیدی را برای تبدیل نور نامريی به انرژی فراهم می کند.

به گزارش امواج برتر و به نقل از ايرنا، محققان برای ساخت این نانوذرات از پوشش‌های ارگانیک استفاده کردند که عملکردی مانند آنتن دارند. در این تحقیقات مشخص شد ارتباط خاصی بین قابلیت جذب نور توسط ذرات و میزان گسیل نور توسط پوشش ارگانیک آنها وجود دارد که با عنوان وضعیت سه گانه شناخته می‌شود.

محققان توانستند از طریق افزایش یون‌های فلزی موجود در نانوذرات، این وضعیت را تشدید کنند؛ در آزمایش‌های اولیه مشخص شد پوشش‌های ارگانیک در تعامل با این یون‌های فلزی موجب بهبود کارآیی نانوذرات و افزایش درخشش نور مريی گسیل شده از این ذرات تا 33 هزار برابر می‌شود.
بیشتر فناوری‌های ساخت پنل‌های خورشیدی قادر به جذب نور نزدیک به مادون قرمز نیستند و در نتیجه بخش عمده‌ای از طیف نور خورشید بدون استفاده باقی مانده است. حدود 44 درصد از تمام نوری که به سطح زمین می‌رسد، نور مريی است. پرتوهای مادون قرمز نیز 49.4 درصد از این نور را تشکیل می‌دهند. طول موج‌های نزدیک به مادون قرمز بیشترین شباهت را به نور مريی دارند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Photonics منتشر شده است.
()