مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 615منبع: ايرنا
کد خبر : 10007422 08:13:00 | 1397/2/13

محققان دانشگاه استنفورد امریکا نوعی باتری جدید مبتنی بر آب ساختند که امکان ذخیره انرژی خورشید و باد را با هزینه بسیار اندک فراهم می‌کند.

به گزارش امواج برتر و به نقل از ایرنا، نمونه اولیه این باتری منگنز-هیدروژن فقط 7.5 سانتیمتر ارتفاع دارد و 20 میلی وات ساعت الکتریسیته تولید می‌کند. با وجود خروجی اندک این باتری محققان معتقدند این فناوری قابلیت بهره‌برداری صنعتی را دارد و می‌توان آن را به گونه‌ای توسعه داد که علاوه بر تولید خروجی مناسب امکان 10 هزار بار شارژ و طول عمری بیش از 10 سال را داشته باشد.
محققان برای تولید این باتری نوعی نمک خاص را درون آب حل کرده و از یک فرآیند شیمیایی برگشت‌پذیر استفاده کردند که امکان ذخیره‌سازی الکترون‌ها را در قالب گاز هیدروژن فراهم می‌کند. در این فرآیند شیمیایی از تبادل الکترون بین آب و سولفات منگنز استفاده می‌شود. سولفات منگنز یک نمک صنعتی ارزان قیمت است که در فرآیند تولید باتری‌های خشک، کودهای شیمیایی، کاغذ و سایر محصولات صنعتی کاربرد دارد.
به اعتقاد محققان نوآوری در استفاده از یک فرآیند شیمیایی جدید، مواد اولیه ارزان قیمت و سادگی تولید باتری منگنز- هیدروژنی، این باتری را به یک گزینه مناسب برای ذخیره‌سازی انرژی در شبکه برق تبدیل می کند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Energy منتشر شده است.

()