مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,29 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 843منبع: شماره 88 امواج برتر نویسنده: غلامرضا يزداني شواكند
کد خبر : 10007587 17:41:00 | 1397/4/30

ايران يك كشور در حال توسعه است. آن‌چه به‌عنوان توسعه‌ي فيزيكي در سال‌هاي گذشته مطرح بوده است نمي‌تواند به‌عنوان توسعه‌اي مطلوب مورد توجه قرار گيرد. توسعه‌ي فيزيكي بدون توجه به پيامدهاي آن، ما را در شرايطي نامتوازن قرار داده و باعث بروز مشكلات و چالش‌هاي جدي شده است. بر اساس نظر كارشناسان، توسعه مطلوب، توسعه‌ي پايداري است كه در آن رشد اجتماعي فراهم شده و نياز همه‌ي افراد برآورده شود و ضمن حفاظت از محيط‌زيست، مصرف منابع طبيعي از دقت لازم برخوردار باشد و علاوه بر همه‌ي اين‌ها رونق اقتصادي و رشد پايدار اقتصادي را نيز به همراه داشته باشد. اگر چه واژه توسعه‌ي پايدار نخستين بار در حدود 50 سال پيش مورد استفاده قرار گرفت اما هم‌چنان تازگي و طراوت خود را حفظ نموده و اهل فن هر روز آن را بازتعريف مي‌نمايند و بر زندگي امروزي بشر تطبيق مي‌دهند.  در واقع هر چه آگاهي و دانش بشر افزايش مي‌يابد، مفهوم توسعه‌ي پايدار عميق‌تر و لزوم آن روشن‌تر مي‌شود.

توسعه‌ي پايدار يك جامعه مانند توسعه و رشد انسان سالم است كه در حالت مطلوب رشد مي‌نمايد و هم‌زمان در تمام زمينه‌ها به تكامل مي‌رسد. يك سر بزرگ و بدن نحيف يا تنه‌اي قوي و سري كوچك در همان نگاه نخستين نشانه‌هايي از عدم تكامل انسان دارد. كلان‌شهرهاي به‌ظاهر توسعه‌يافته ما، اگر ساختمان‌سازي و توسعه‌ي شهرها بر روي گسل‌ها را به‌حساب نياوريم، از مشكلات عديده‌اي مانند كمبود منابع آبي، ترافيك و از همه‌ مهم‌تر آلودگي هوا رنج مي‌برند. بسياري از صنايع ما نيز داراي وضعيتي مشابه هستند. صنايع آلاينده‌اي كه در نزديكي شهرها و منابع طبيعي قرار گرفته‌اند يا صنايع نيازمند آبي كه در مناطق خشك بنا نهاده شده‌اند از آن جمله هستند. كشاورزي ما هم اگر بتوانيم نام صنعت را شايسته‌ي آن بدانيم، تمثيلي از توسعه‌ي نامتوازن و بدون مطالعه را به ذهن مي‌رساند. وسايل و تجهيزاتي كه در زمينه مصرف انرژي در اختيار داريم، درصد كمي از انرژي را به كار و درصد بيشتري از آن را به آلايندگي تبديل مي‌كنند يا هدر مي‌دهند. در زمينه‌هاي ديگر هم مي‌توان نمونه‌هايي را ذكر كرد كه گسترش نامطلوب باعث بروز مشكلات شده است و ما با عنوان توسعه، همه‌ي فرصت‌هاي آينده را از خود و نسل آينده گرفته‌ايم و شوربختانه هنوز هم بر همان طبل مي‌كوبيم و بر همان روش‌ها اصرار داريم و منافع آني عده‌اي را بر منافع و مصالح آينده كشور و جامعه ترجيح مي‌دهيم. اما بايد اين روند در جايي متوقف يا اصلاح شود. نمي‌توان راه ناصواب رفت و انتظار نتيجه مطلوب داشت. آثار مخرب بسياري از كارهاي نسنجيده گذشته هم‌اكنون خود را نمايان ساخته است و براي بازگرداندن شرايط به حالت مطلوب يا از بين بردن شرايط نامطلوب بايد هزينه‌هاي هنگفتي پرداخت شود، آن‌هم به شرط اين‌كه امكانش وجود داشته باشد و از دست بشر كاري برآيد. سد گتوند و درياچه اروميه و زاينده‌رود، هواي آلوده تهران و مشهد و اصفهان و ساير كلان‌شهرها، خودروهاي بي‌كيفيت و آلوده كننده با مصرف سرسام‌آور سوخت، تجهيزات سرمايشي و گرمايشي پرمصرف و كم‌بازده و نمونه‌هاي ديگر مانند آن نتيجه‌ي يك مهندسي معيوب و بي‌توجهي به نظر كارشناسان خبره است.

خوشبختانه كشور داراي مواهب طبيعي و موقعيت‌هاي طلايي فراواني است كه همه از آن خبر دارند و سخن مي‌گويند. مواهبي كه در صورت برنامه‌ريزي دقيق و صحيح هر يك از آن‌ها به تنهايي مي‌تواند براي توسعه پايدار يك كشور كافي باشد و بسياري از مشكلات امروز و فرداي جامعه‌ي ما را حل كند. اكنون شرايط اقتصادي و جهاني ما را وادار نموده‌است كه بيش از هر زمان ديگري به توسعه بيانديشيم. اما يك توسعه‌ي شتابزده ما را گرفتار شرايطي خواهد كرد كه نجات از آن بسيار سخت خواهد بود. داشتن منابع غني نبايد باعث شود كه بي‌محابا و بدون آينده‌نگري و با توسعه‌ي نامتوازن همه‌ي آن‌ها را به سمت نابودي بكشانيم.

منابع غني انرژي‌هاي فسيلي و شرايط مطلوب استفاده از تجديدپذيرها، موقعيت ممتاز جغرافيايي كشور در زمينه كريدر هوايي و كريدر انرژي منطقه، وجود ميليون‌ها مهندس و جوان دانش‌آموخته‌ي آماده به كار از جمله فرصت‌هاي طلايي است كه مي‌تواند يك رشد اقتصادي پايدار و توسعه‌ي همه جانبه را حتي در كوتاه مدت رقم بزند. فرصت انرژي را مي‌توان با تكيه بر توانمندي‌هاي ايجاد شده‌ي داخلي و ساخت و نصب آب شيرين‌كن‌هاي نيروگاهي، به آب و انرژي الكتريكي تبديل نمود؛ كاري كه بعضي از كشورهاي حوزه خليج فارس هم آن را انجام داده‌اند تا به اين ترتيب علاوه بر تامين انرژي برق مورد نياز كشور و صادرات آن در صورت توليد مازاد، آب مورد نياز بخش كشاورزي كه امروز با بحران مواجه است را تامين نمود. تامين آب امروز به يك نگراني امنيتي تبديل شده است و تئوري جنگ آب را در آينده رقم خواهد زد، اما در كشوري با شرايط جغرافيايي ايران و با يك برنامه‌ريزي صحيح مي‌توان اين نگراني را نيز به فرصتي براي اشتغال، بهره‌وري، تامين آب و انرژي با ارزش‌افزوده تبديل كرد.

وجود كشورهاي توسعه نيافته در اطراف ايران كه خود عامل بي‌ثباتي و نگراني شده‌اند فرصتي ديگر فراروي بخش انرژي و صنعت برق نهاده است كه با تكيه بر موقعيت جغرافيايي حتي اگر خود نتوانيم برق مورد نياز آن‌ها را توليد كنيم، مي‌توانيم از طريق ترانزيت انرژي و به‌عنوان هاب انرژي منطقه به تامين انرژي الكتريكي مورد نياز آن‌ها اقدام كنيم تا هم اقتصاد كشور فروشنده‌ي انرژي الكتريكي و هم اقتصاد كشور خريدار و مصرف كننده انرژي الكتريكي را تحت تاثير سياست‌هاي اقتصادي و انرژي خودمان قرار دهيم.

ايران كشور انرژي‌هاي نو، پاك و تجديدپذير است و اين موضوع نيز فرصتي ديگر را فراروي اشتغال و توسعه‌ي پايدار قرار داده است. محيط‌زيست ايران به دلايل مختلف از جمله كمبود بارندگي در شرايط آسيب و تهديد قرار گرفته است و در اين شرايط، كاستن از آلودگي‌هاي ناشي از سوخت‌هاي فسيلي و روي آوردن به انرژي‌هاي تجديدپذير، علاوه بر حفظ محيط زيست و ذخيره و حفظ سوخت‌هاي فسيلي، ايجاد اشتغال پايدار و توسعه‌ي اقتصادي را به دنبال خواهد داشت. اينجا ايران است و با وجود تهديدها و تحديدها و تحريم‌ها همه‌چيز براي توسعه‌ي پايدار فراهم است.

 

 

()