مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,22 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1088منبع: فارس
کد خبر : 10007798 08:48:00 | 1397/10/3

سرپرست بهره برداری از سدهای کشور گفت: ذخایر مخازن سدهای کشور در حال حاضر­ 48 درصد است .

 به گزارشامواج برتر به نقل از فارس، وحید عسگری نژاد با اشاره به اینکه در سال آبی 98-97 تا پایان پاییز میزان ورودی سدهای کشور 9 میلیارد مترمکعب بوده است، افزود: تا پایان پاییز سال آبی 97-96 ورودی آب سدها 4 میلیارد متر مکعب بوده که این نشان دهنده افزایش قابل توجه میزان ورودی سدهای کشور در سال آبی جدید است.

وی گفت: کل آب خروجی از سدهای کشور تا پایان پاییز 97 حدود 5 میلیارد متر مکعب بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 24 درصد کاهش یافته است.
عسگری نژاد موجودی مخازن سدهای کشور را تا پایان پاییز سال آبی 98-97 ، 24 میلیارد متر مکعب دانست، اضافه کرد: ­­­این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است .
سرپرست بهره برداری از سدهای کشور ادامه داد: از178­ سد در حال بهره برداری کشور در حال حاضر 23 درصد بیش از 90 درصد ذخیره­ دارند و 110 سد کشور کمتر از 50 درصد ظرفیت خود موجودی ذخیره کرده‌اند.
وی با بیان اینکه علیرغم افزایش بارش‌ها و جریانات ورودی به سدها در سه ماه گذشته تعدادی از سدهای بحرانی ما همچنان با محدودیت مواجه هستند، گفت: سد زاینده رود در اصفهان با 89 درصد ظرفیت خالی، شمیل و نیان و استقلال در هرمزگان با 70 درصد ظرفیت خالی و سد دوستی در خراسان رضوی با 78 درصد ظرفیت خالی از جمله سدهای مهم اما بحرانی کشور هستند.
عسگری نژاد با اشاره به اینکه تا پایان فصل پاییز امسال،­ ورودی سدهای تهران با 32 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستند، افزود: ولی مخازن این سدها با توجه به اینکه پاییز سال گذشته در کاهش بارندگی رکورددار است با 12 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است.
وی با بیان اینکه پاییز 98-97 حجم بارندگی بطور متوسط در کل کشور 92 میلیمتر بوده است گفت: این حجم بارندگی نسبت به متوسط دراز مدت با حدود 49 درصد افزایش مواجه است زیرا حجم بارندگی در پاییز سال گذشته 30 میلی متر بوده است .
سرپرست بهره برداری از سدهای کشور اضافه کرد: در پاییز امسال در استانهای یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و اردبیل بارشها نسبت به متوسط دراز مدت با کاهش مواجه بوده است.
عسگری نژاد با بیان اینکه پاییز امسال از لحاظ بارش‌ها و ورودی به سدها نسبت به سال گذشته وضعیت مناسبی داشتیم، ادامه داد: البته 6 ماه نخست سال آبی گذشته محدودیت شدیدی از لحاظ بارش در کشور وجود داشته است و چون ما در کشوری خشک و نیمه خشک هستیم، این محدودیت ها همیشه با ما همراه است بنابراین کنترل مصرف و ذخیره سازی آب در مخازن سدها در سالهای پر آب و کم آب نکته بسیار مهمی است.
وی با اشاره به اهمیت رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف آب گفت: سال آبی گذشته سال بسیار سختی بود و ما افزایش بارشهای امسال را در مقایسه با سال کم بارش گذشته محاسبه می کنیم بنابراین نباید به دلیل خشک بودن زمین منتظر روان آبهای خوب در کشور باشیم.
عسگری نژاد با بیان اینکه سال آبی 96-95 ذخیره سازی مناسبی در سدهای کشور انجام شد افزود: به دلیل این ذخیره‌سازی مناسب،​­ ما توانستیم سال آبی 97-96 را با کمترین تنش ­به خوبی بگذرانیم این در حالی است که در سال آبی 98-97 بسیاری از سدها با تراز پایین مواجه هستند.

()