مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,22 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 691منبع: روابط عمومی برق منطقه‌ای خراسان
کد خبر : 10007803 16:30:00 | 1397/11/2

مهندس ریاحی  عضوهیات مدیره و سرپرست شرکت برق منطقه‌ای  خراسان اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، جمعیت فعلی استان خراسان نسبت به اوایل انقلاب رشد 2.5 برابری را داشته است اما مصرف برق مردم نسبت به قبل از انقلاب 25 برابر شده است، قبل از انقلاب اسلامی 7هزار مگاوات تولید برق در کشور داشته‌ایم و اکنون بالای 75000 هزار مگاوات نیروگاه در کشور نصب شده است.

 به گزارش امواج برتر به نقل روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، همایش ائمه جماعات مساجد مشهد و جمعی از فرماندهان بسیج  در سالن همایش‌های آیه‌های مشهد برگزار شد.در این مراسم که مهندس ریاحی در ابتدا از زحمات حجت الاسلام وفایی رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خراسان قدردانی نمود و تصریح کرد: رشدمصرف برق در کشور به‌طور متوسط سالانه 6 درصد است و به همت متخصصان، مهندسان و کارشناسان چراغ خانه مردم روشن است و صنعت کشور می‌چرخد که این یک افتخار است و حتی در کشورهای پیشرفته مدیریت این میزان رشد مصرف سخت است.

وی در ادامه گفت : در بسیاری از کشورهای پیشرفته مصرف برق رشد زیادی ندارد و  مدیریت یک کشور که 6درصد رشد  سالانه مصرف برق دارد و تحت فشار تحریم‌های  اقتصادی  قرار دارد، بسیار سخت و دشوار است. با خودباوری که بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شد، متخصصان و فرزندان این مملکت توانستند این لامپ‌ها را روشن نگاه دارند و یکی از افتخارتی که در انقلاب اسلامی رخ داد، همین خود باوری است.

عضو هیات مدیره وسرپرست شرکت برق منطقه‌ای  خراسان در این مراسم اظهارداشت: قبل از انقلاب اسلامی شبکه‌های برق توسط خارجی‌ها نصب و اجرا می‌شد اما امروزه شبکه‌های انتقال بین شهرها و حتی  نیرو گاه‌ها که تخصص بسیار بالا نیاز دارد ، توسط متخصصین داخلی ساخته می شود.

 وی همچنین افزود: امروزه بیش از 90 درصد در صنعت برق خود کفا هستیم و این نتیجه خودباوری است و نه تنها  نیازداخل کشور را مرتفع می‌کنیم  بلکه به کشورهای همسایه و کشورهای آسیا میانه خدمات مهندسی و کارهای پیمانکاری ارايه می کنیم و اگر تحریم‌های ظالمانه نبود ، بیشتر از این نیز امکان فعالیت داشتیم.

مهندس ریاحی در خصوص مقایسه صنعت برق  کشورمان با سایرکشورها گفت : شرایط ما نسبت به سایر کشورها خوب است ونباید ناامید شد بلکه باید خود را باور کنیم و باتلاش رفتارهای خود را بازنگری و اصلاح کنیم، تا بتوانیم سریع‌تر پیشرفت کنیم.

وی خاطر نشان ساخت:  یکی از موضوعات مهم امروزه توجه به اهمیت برق است  اما به علت پایین بودن قیمت برق در کشور ، ارزش برق را نمی‌دانیم واین  در حالی است  که تمام زندگی ما وابسته به برق است. اما قدر این نعمت الهی را نمی دانیم .

وی همچنین افزود: با 1کیلووات ساعت برق که تولید می‌شود در یک اتاق عمل یک ساعت می‌توانیم کار کنیم یا130 لیتر آب شور دریا را می‌توان شیرین کرد .

وی در ادامه گفت: در حالی که 24 درصد مردم دنیا از نعمت برق بی‌بهره‌اند لازم است تا آن را درست مصرف کنیم و اگر مصرف به درستی انجام نشود ما هرساله نیازمند سرمایه‌گذاری در زمینه تولید برق  هستیم که بتوانیم لامپ‌ها را روشن نگه داریم.

وی در پایان ضمن درخواست همکاری ائمه جماعات مساجد برای همکاری در اشاعه فرهنگ مصرف بهینه برق، گفت با توجه به اینکه تریبون مساجد در اختیار ائمه جماعت است می‌توان فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی کرد که برق با شرایط سخت به دست مردم می‌رسد و لازم است تا صرفه‌جویی شود تا مجبور نباشیم سرمایه‌های کشور را برای ساخت نیروگاه و احداث شبکه‌های جدید هزینه  کنیم.

مهندس ریاحی در پایان اظهار داشت: درایام گرم سال و در تابستان که برق مصرف  بالاتری دارد، با صرفه‌جویی در مصرف برق می‌توانیم از کمبودهای برق و خاموشی‌های احتمالی جلوگیری کنیم تا نسل‌های آینده بتوانند از نعمت برق بهره مند شوند.

()